Sefa SAKA | sefa.saka@gmail.com | Trabzon loading

M.Barış Dizman, 24.03.1949 yılında Tokat’ta doğmuştur. İlk ve ortaokulu Tokat’ta bitirmiş, 1965 yılında ticaret hayatına atılarak babası Av. Ali Dizman’ın yardımıyla küçük bir bakkal dükkanı açmıştır. Yaklaşık 4 yıl bu dükkânda ticaret yaptıktan sonra 1969 yılında askere gitmiştir. Askerlik hizmetini bitirdikten sonra 1971 yılında babasının açtığı toptancı dükkanında çok az bir süre çalıştırdıktan sonra, çok sevdiği yolcu otobüsü almak için İstanbul’a gitmiş ve o yılların en lüks otobüsü olan Magirus-Apollo marka otobüsü alarak o günlerde faaliyet gösteren Kapıcıoğlu Otobüs işletmesinde bireysel otobüsçü olarak Tokat-Ankara hattında çalışmaya başlamıştır. Kapıcıoğlu şirketinde yaklaşık 1,5 yıl çalıştıktan sonra şirketten ayrılarak Topçam Turizm Koll. şirketine geçmiştir.

Daha sonra 1972 yılında şirket içinde alınan kararla Şirket müdürlüğüne getirilmiştir. O yıllarda kara yolu yolcu taşımacılığının zor ve güç olarak yürütülmekte olduğundan yeni fikirler ve idealleri ile çalışmalara başlamıştır 1972 yılında şirket yedi otobüs filosuyla yalnız Tokat -Ankara ve İstanbul seferleri yapmaktaydı.

1972 yılından başlayarak sırasıyla Tokat - İzmir, Bursa, Antalya, Alanya, Aydın, Muğla, Marmaris, Adana, Mersin seferlerini başlatmıştır yine ilklere imza atan Dizman Bölgesel olarak ilk şehir içi otogar servis hizmeti araç içi ikram ve hizmet servisleri ücretsiz kargo taşımacılığı ve yine otobüs filosu olarak en genç filo yönetimi gibi yeniliklerde bulunmuştur.

Çağdaş hizmet anlayışıyla koşulsuz müşteri memnuniyeti ilkesini yaygınlaştırarak “TOPÇAM” adının Tokat’ın gururu ve onuru olması için büyük emekler sarf etmiştir. Evli ve 3 çocuk babası olan Dizman Geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı 06-04-1999 yılında Tedavi olduğu Ankara’da vefat etmiştir.

TOPÇAM Turizm
Mobil uygulaması ile Online Otobüs Biletinizi hızlı ve güvenle satın alın.
Mobile App